تبلیغات
اطلاعات کرج - درباره شهر هشتگرد
بانک اطلاعات شهری کرج


هَشتگِرد شهری است در استان البرز ایران.

هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته‌است. شهر جدید هشتگرد به فاصلهٔ ۵ کیلومتری این شهر و در شمال شرقی آن واقع شده‌است.

پیشینه و وجه تسمیه

نصیرالدین ابوالرشید عبدالجلیل قزوینی رازی از علمای قرن ششم هجری در کتاب خود به مناسبت از اسماعیل احمدان، یکی از چهره‌های اسماعیلیه یا به قول وی ملاحده، یاد کرده که «چون الحادش ظاهر شد، از بیم دهخدای فخرآور هشتوردی شیعی بگریخت و به الموت شد». او همچنین از فرزند دهخدا به نام «عبدالصمد بن فخرآور» یاد کرده‌است. مناسبت یاد از او نیز همین است که «بواسحاق صاحب خراج ملاحده» نیز که «ملحد شد»، توسط «امیر قایماز... به گفت جمال الدین عبدالصمد شیعی رحمت الله علیه» کشته شد. میر جلال الدین محدث ارموی (احیاگر میراث مکتوب شیعی) در این باره نوشته‌است: «هشتورد یا هشتجرد همان هشتگرد فعلی است.» منتجب الدین نیز در کتاب الفهرست، از شخصیت فخر آور هشتجردی به عنوان یک چهره شیعی و فاضل یاد کرده و می‌نویسد که او دیندار و فاضل بوده‌است. عبدالجلیل قزوینی در جای دیگری هم از «دهخدای فخرآور هشتوردی و پسرش جمال الدین عبدالصمد غازی شهید» یاد کرده اما راجع به چگونگی شهادت او مطلبی نگفته‌است.این اسناد تاریخی ضمن بیان وجه تسمیه هشتگرد به زیست گروهی از شیعیان اثنا عشری در قرن ششم هجری در آن محل تصریح کرده‌اند که در متون تاریخی از آن به عنوان «هشتورد» یا «هشتجرد» نام برده شده‌است. برخی وجه تسمیه هشتگرد را از شاهنامه دانسته اند و با تلفظ ضمه بر گرد GORD (گرد به معنای پهلوان است)و از این دست شهرهایی مانند چهلگرد CHEHEL GORDمرکز کوهرنگ در استان چهارمحال بختیاری و شهرکرد فعلی که قبلا"ده گردDEH GORD بوده اند و امروزه چلگرد و شهرکردو هشتگرد نامیده می شوند...

مدرسه علمیه

مدرسه علمیه امام صادق (ع) شهر هشتگرد در مهر ماه سال ۱۳۶۲ خورشیدی در منزلی استیجاری که دفتر امام جمعه ساوجبلاغ محسوب می‌شد، به همت شیخ عباس صبایی راه اندازی شد. در آن زمان ۱۵طلبه در مدرسه مزبور مشغول به تحصیل علوم دینی بودند که فقط در طول روز در مدرسه حضور داشتند. در سال ۱۳۶۶ خورشیدی، ۱۵ هکتار زمین از اراضی «موات بالاصاله» شهر هشتگرد با اجازه آیت‌الله گلپایگانی به تاسیس این مدرسه و مصلای نماز جمعه اختصاص داده شد. چند سالی است که ساختمان جدید این مدرسه در شمال شهر هشتگرد ساخته شده و ساختمان قبلی آن در جنب مصلی به بیمارستان واگذار شده‌است. تنها مدرسه علمیه شهرستان ساوجبلاغ هم اکنون زیر نظر امام جمعه اداره می‌شود.


اطلاعات بیشتر ...