تبلیغات
اطلاعات کرج - درباره ماهدشت کرج
بانک اطلاعات شهری کرج


ماهدَشت شهری است در استان البرز ایران. یکی از شهرهای کرج با جمعیت 000/55 نفری و مساحت7 /6116 هکتاردر 18 کیلومتری جنوب غربی کرج.ماهدشت بخاطر آب وهوای خوش از دیر باز مورد توجه خاندان رژیم سابق قرار داشت و یکی از تفرجگاههای استان بوده که در حال حاضر با 2700 هکتار زمین کشاورزی یکی از قطب‌های کشاورزی استان می باشد. با وجود منطقه صنعتی ، ماهدشت از مناطق مستعد سرمایه گذاری شهرستان کرج می‌باشد ،که با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر از نقطه نظر ارتباطات ،ماهدشت از پتانسیل نسبتا مطلوبی برخوردار است زیرا ،از یک طرف برسر راه ترانزیت تهران ،کرج و اشتهارد واقع شده است که این محور در ادامه خود به استانهای قزوین ،همدان ،کرمانشاه و کردستان مرتبط است و از طرف دیگر محوری که از طریق شهریار به استان مرکزی متصل میگردد و با توجه به اینکه این شهر در مجاورت فرودگاه پیام و منطقه اقتصادی ویژه پیام واقع شده که از جایگاه ویزه ای برای سرمایه گذاری برخوردار است. ماهدشت در بخش مرکزی شهرکرج واقع دراستان البرز قرار دارد. این شهر پیش از این مَردآباد و در زمان حکومت پهلوی، شاهدشت نام داشت. با قرار گرفتن ماهدشت جز استان البرز نام این شهر تغییر یافت و اکنون به نام ماهدشت خوانده می‌شود.

تاریخچه

جلد دوازدهم لغت‌نامه دهخدا می‌نویسد: مردآباد دهی است از دهستان حومه بخش کرج شهرستان تهران در ۲۰ هزار گزی غرب کرج و محصولش غلات، بنشن، صیفی، چغندر قند و شغل مردمش زراعت و کاخ مادر شاه و دو تپه باستانی و سه امامزاده در این شهر واقع شده‌است.

ماهدشت بخاطر آب وهوای خوش مورد توجه خاندان پهلوی قرار داشت و اکنون از مناطق کشاورزی استان تهران است.

روستای مردآباد در قدیم متعلق به ابوالفتح میرزا سالارالدوله و سابقاً جزو خالصجات بود. در زمان رضاشاه این روستا در تملک تاج‌الملوک آیرملو همسر دوم رضاشاه درآمد. با نیروی سربازان در این روستا آبادانی انجام شد و کاخی بزرگ نیز ساخته‌شد و مردآباد، شاهدشت نام گرفت. این کاخ امروزه ساختمان شهرداری ماهدشت و پارک شهر این شهر است.دانشگاه‌ها و مراکز علمی گسترده مستقر در شهر ماهدشت

دانشگاه جامع علمی - کابردی دانشگاه پیام نور
محله‌ها

  • راشته
  • حسین آباد
  • حاجی آباد

 

جاذبه‌های ماهدشت

  • چشمه شاهدشت: دارای مواد سولفاته سدیک کلرور کلسیک که برای بیماری‌های پوستی و دستگاه گوارش و گواتر مفید است.
  • قلعه حیدرآباد: از آثار باستانی به‌جامانده دوران صفویه و قاجاریه در حسین‌آباد ماهدشت.
  • تپه حیدرآباد: تپه‌ای باستانی به‌جامانده از نیمه نخست قرن نه هجری قمری واقع در حسین‌آباد.
  • تپه امامزاده قاسم: تپه باستانی به‌جامانده از سده پنج تا نه هجری قمری در نزدیکی امامزاده قاسم روستای حاجی آباد ماهدشت.
  • تپه‌های امامزاده احمد و محمود: دوره اسلامی (سده ۷و۸و۹ ه.ق) در کنار مرقد امامزاده احمد و محمود ماهدشت.

تپه‌های باستانی راشته: دوران سده ۵ تا ۹ ه.ق که آثار آن در راشته ماهدشت باقیست.


اطلاعات بیشتر ...