تبلیغات
اطلاعات کرج - معرفی شهرستان نظر آباد
بانک اطلاعات شهری کرج

كرج / ساوجبلاغ / طالقان


شهرستان نظر آباد

تاریخچه

دشت نظرآباد در جنوب ارتفاعات البرز میانی قرار گرفته و به دلیل رسوب گذاردن که در طول هزاران سال انجام شده آثار بی شماری را در دل خود مدفون دارد. این دشت یکی از مناطق بکر باستان شناسی در مطالعات پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی می باشد. کهن ترین خشت های دست ساز بشر با قدمت 9 هزار ساله، معبد رنگین یان تپه، دست یابی ساکنان پیش از تاریخ محوطه ازبکی به سیمان، کشف سند همکاری تجاری اهالی محوطه ازبکی و شوش باستان در اواسط هزاره چهارم پیش از میلاد، بناهای آریایی های اولیه، شهر و دژ عظیم مادی، دیوارهای دو رنگ مادی، کشف نخستین پیکره سنگی دوره مادها، فرهنگ سفال آلویی، تدفین های شگفت باستانی و سفالینه های زیبا و ... از جمله ویژگی های باستانی این شهرستان به شمار می روند. ازبکی یکی از روستاهای دهستان احمدآباد از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد است.

بخش‌هایی از این محوطه باستانی نه هزار ساله را کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ایران در سال ۱۳۴۸ خورشیدی مورد شناسایی قرار داده و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. براساس کاوش‌های صورت گرفته، محوطه باستانی ازبکی در برگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است. ازبکی محوطه باستانی گسترده‌ای برابر با صد هکتار و ۱۰ تپه ارزشمند است

 

 

وضعیت فعلی

مرکز این شهرستان شهر نظرآباد است و از سال ۱۳۸۱ به شهرستان تبدیل شد.این شهرستان شامل بخش مركزی(نظر آباد،احمد آباد،سید جمال الدین)وبخش تنكمان (تنكمان ونجم آباد)می باشد که دارای حدود سی و چهار روستای کوچک و بزرگ می شود.

مساحت شهرستان نظر آبادحدود 576 کیلومتر مربع است كه از طرف شمال به بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ و سلسله جبال البرز، از طرف جنوب به شهراشتهارد و ارتفاعات حلقه دره، از طرف غرب به شهرستان آبیک و از طرف شرق به بخش چهار باغ و بخش مرکزی ساوجبلاغ محدود می شود

 

اقتصاد نظر آباد

منطقه اقلیمی شهرستان نظر آباد شرایط مناسب را برای فعالیتهای كشاورزی ، باغداری ودامپروری را فراهم نموده است به همین دلیل نظر آباد یكی از قطبهای مهم اقتصادی استان البررز می باشد؛بطوریكه درتولید محصولات استراتژیكی مثل گندم دارای رتبه دوم استانی وتولید دانه های روغنی مثل كلزا دارای رتبه اول استانی است. نظرآباد 26 هزار هكتار باغ و اراضی زراعی قابل كشت دارد كه تاكنون در هزار و 700 هكتار از اراضی آن طرح آبیاری تحت فشار اجرا شده است.

كارخانه نساجی مقدم تولید كننده مرغوبترین فاستونی ایران و صادر كننده این محصول و همینطور منطقه صنعتی سپهر با حضور بیش از 400 شركت تولیدی بخصوص در زمینه مواد غذایی از پتانسیلهای صنعتی این منطقه هستند .


اطلاعات بیشتر ...