تبلیغات
اطلاعات کرج - معرفی شهرستان طالقان
بانک اطلاعات شهری کرج

كرج / ساوجبلاغ / نظرآباد


شهرستان طالقان

وجه تسمیه

دومعنا از طالقان استنباط می شود ،اول كوچ عده ای از اهالی قزوین به این منطقه(برای امتناع از پیوستن به سپاه یزید)ونامیده شدن آنان به طلقون (رها شدگان)وسپس تبدیل محاوره ای آن به طالقان و دوم موسوم بودن مكانی در حوالی قزوین بعد از اسلام كه اولین تلك (سنگ طلق-میكا)در آنجا یافت شد و به نام تالك + كان (معدن) تالك نامیده شد.از این رو طالقان معرب تالكان به معنای سنگ معدن تلك-طلق-میكا نامیده شد


تاریخچه

در کتب تاریخی و جغرافیایی قدیم طالقان را به چهار ناحیه منتسب داشته اند: گروهی طالقان را جزو دیلمستان (احسن التقاسیم فی معرفه ال اقالیم) گروهی متعلق به قزوین (اسطخری) گروه دیگری جزیی از ری قلمداد کرده اند (مانند حدود العالم که نویسنده آن مشخص نیست) و برخی ناحیه ای از طبرستان دانسته اند (طبری). فی الواقع بی مناسبت نبوده است که طالقان را جزو مناطق فوق دانسته اند شاید همگی آنها به نوعی درست گفته اند . طالقان از جهت جنوب شرقی به منطقه تهران و ری از جهت شمال شرقی به طبرستان و مازندران و از جهت شمال غرب و غرب به منطقه دیلمان و گیلان و جنوب غرب به قزوین محدود است. بسیاری از جغرافی دانان و سیاحان مانند حمدالله مستوفی در نزهت القلوب و جوینی طالقان را ناحیه ای مستقل و مجزا دانسته اند . آثار تاریخی به جا مانده در طالقان خصوصاً دژها ، قلعه ها و دیگر آثار حکایت از قدمت چهار هزار ساله دارند . حوزه های جنوبی طالقان در ارتباط با روستاهای تاریخی خوردین و آجین و روجین بنابر گزارش باستانشناسان قدمتی ۱۵ هزار ساله دارند. این مناطق با تپه ی تاریخی ازبکی نظرآباد و خشتهای پخته ی معروف آن در ارتباط هستند. طالقان از جمله مناطقی بود که بسیار دیر توسط اعراب فتح شد. موقعیت ممتاز کوهستانی، راههای صعب العبور و سردسیر بودن آن مانع از تسلط اعراب دشتی گردید.


وضعیت فعلی

شهرستان طالقان در استان البرز از ترکیب بخشهای مرکزی به مرکزیت شهر طالقان شامل دهستانهای پایین طالقان به مرکزیت روستای شهراسر و میان طالقان به مرکزیت شهر طالقان و بخش بالای طالقان تشکیل می شود.شهرستان طالقان منطقه ای متشكل از 80 روستای كوهستانی ،با وسعتی حدود 1200 كیلومتر مربع ،با عرض جغرافیایی12/36 وطول جغرافیایی47/50 است.


اقتصاد طالقان

طالقان دارای اقتصاد سنتی(دامداری و زراعت ...)است.دوهزار نفر عشایر در طالقان سكونت دارند وتولید 515 تن شیر،‌20 هزار تن گوشت قرمزو پروار 100 هزار راس دام کوچک و بزرگ  از مهمترین دستاوردهای این جمعیت دو هزار نفری است .
همچنین طالقان از مناطق فعال توریستی در استان البرز می باشد. روستای گلیرد زادگاه آیت الله طالقانی كه دارای بافت سنتی ویك حمام تاریخی است ، روستای گوران و روستای بزج با گورستان قدیمی و سنگ قبرهای حکاکی شده شان، روستای جوستان كه در میان دره ای سرسبز قرار گرفته ورودخانه شاهرود از میان آن میگذرد و...از جاذبه های گردشگری طالقان هستند


اطلاعات بیشتر ...