تبلیغات
اطلاعات کرج - گردشگاههای تاریخی و گردشگاههای طبیعی کرج
بانک اطلاعات شهری کرج
گردشگاههای تاریخی و گردشگاههای طبیعی کرج
نوشته شده توسط سارا امیدوار در ساعت 04:15 ب.ظ

 کاروانسرای شاه عباسی کرج

هم اکنون کاروانسرای شاه عباس واقع در میدان شاه عباسی از اماکن تاریخی شهر محسوب می گردد .

 

 آتشگاه

همچنین مکانی به نام آتشگاه که در شمال شهر در بالای منطقه باغستان قرار گرفته باقی مانده ی آتشکده ای در ایران باستان است که با همت مسئولین در حال تبدیل شدن به قطب گردشگری شهر  است . 

کرج همچنین دارای گردشگاههای طبیعی بسیاری است که به اهمیت این شهر افزوده و همیشه یاد کرج با احساس مطبوع گردشگاههای زیبایش در خاطرات هم میهنان و جهانیان گنجانده شده.
با توجه به تعداد زیاد این منابع طبیعی برخی از مهم ترین آنها در اینجا درج شده
.

رودخانه کرج و سد امیر کبیر

 از  زیبایی های خدادادی که کرج را در جایگاه مطرح ترین تفریحگاه مردم شهر و استان تهران قرار داده جاده ای به نام جاده ی چالوس است که با گذر رودخانه کرج از آن زیبایی خاصی را ایجاد کرده و گردشگران زیادی را از سرتاسر ایران و جهان مجذوب کرده است و همچنین دریاچه ی سد کرج که خود یکی از زیباترین منابع خدادی است و با توجه به اینکه پیست اسکی دیزین نیز درهمان نزدیکی و محدوده ی کرج قرار گرفته این شهر این امکان را دارد که به جایگاه خوبی در مورد توریسم و گردشگری برسد.

 رودخانه کرج از کوههای سر به فلک کشیده رشته کوههای البرز در شمال کشور ایران سرچشمه گرفته و در انتها به دریاچه نمک واقع در نزدیکی شهر قم وارد می شود .

 این رودخانه قبلا تمامی باغات شهر کرج و منطقه ییلاقی سرحد آباد و شهر شهریار و ساوجبلاغ را آبیاری می کرد ولی در چند سال اخیر به دلیل رشد بی رویه در کلان شهر تهران میزان عمده آب این رودخانه برای مصرف شرب به تهران منتقل می شود.
سدامیر کبیر ( سد کرج ) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سدهاست اولین سدچند منظوره ایران محسوب می گردد .

سد امیر کبیر در شمال شهرکرج و در 25 کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرج تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز می باشد که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهیگیری فراهم آورده است .

طول این دریاچه در زمان تکمیل بودن ظرفیت آب پشت سد به مسافتی بالغ بر 5500 متر می رسد و محیط بسیار مناسبی برای انواع ورزشهای آبی از جمله اسکی روی آب و قایقرانی و غواصی است.

 

 غار یخ مراد

غار یخ مراد واقع در کیلومتر 60 محور کرج به چالوس در روستای کهنه ده یکی از دیدنیهای منطقه کرج
می باشد که از نظر زمین شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند تفرجگاهی مناسب جهت سیاحان . کوهنوردان و خانواده ها باشد .

 

 

 پارک دکتر چمران

منطقه خوش آب و هوای کرج یکی از مهمترین مناطق پرورش گل در ایران بوده و گل گوهر شب چراغ
نیز به طور استثنایی تنها در این منطقه قابل تولید و پرورش می باشد .
پارک دکتر چمران که از اواسط بلوار سر سبز ورودی اصلی شهر کرج که به همان نام است آغاز شده
و منطقه وسیعی را تا تپه های کلاک و ورودی جاده چالوس در بر می گیرید .
رودخانه کرج از میان این پارک نیمه طبیعی گذر می کند و کناره این رودخانه تفرجگاه مناسبی برای اهالی کرج در ایام تعطیل بوجود آورده همچنین این پارک دارای یک شهر بازی زیبا برای بازی کودکان است
از دیگر امکاناتی که در این پارک وجود دارد سینما  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در ضلع شمال غربی این پارک واقع شده و مهمترین سالن اجتماعات هنرمندان و دیگر ساکنان کرج می باشد .

 

 

 ارتفاعات و پیست بین المللی اسکی دیزین

از معروفترین و مشهورترین ارتفاعات ایران و جهان می باشد که در شمال کرج واقع گردیده است . این ارتفاعات که در زمستان و بهار پوشیده از برف است مهمترین پیست اسکی کشور و منطقه خاور میانه را در داخل خود جای داده و همه ساله پذیرای تعداد زیادی از توریستهای داخلی و خارجی جهت ورزش مفرح اسکی می باشد.

همچنین پیست اسکی روی چمن در فصل تابستان طرفداران زیادی را به سمت دیزین جلب می نماید. در تابستان نیز ارتفاعات پوشیده از ازانواع گلهای وحشی و گیاهان دارویی وهمچنین دارای هوای خنک می باشد . لازم به ذکر است که یکی از مهمترین و مجهزترین وسایل رفاهی و تفریحی شامل هتل و رستوران و تله کابین و تله اسکی در این ارتفاعات وجود دارد .

 

 

 جاده کوهستانی کرج به چالوس

جاده کوهستانی و پر پیچ و خم چالوس یکی ازنادر ترین جاده های کوهستانی درجهان است که نمونه آن در جهان جاده ای است در کشور اروپایی سوییس در میان کوههای آلپ قرار گرفته که مسافت آن نصف مسافت جاده کرج به چالوس است .
از دیدنیهای این جاده می توان طبیعت مختلف آنرا نام برد که در آن واحد دارای طبیعت خشک .

برفی و سرسبز با ابرهای فرو رفته در دل کوههای البرز است و دیگر دیدنیهای آن قرار گرفتن صخره های عظیم بر بالای سر جاده و تونل بزرگ کندوان را نام برد.

 

 منطقه سرسبز کردان

منطقه کردان یکی از سرسبز ترین و زیباترین مناظر دیدنی کرج را با انبوهی از باغات پر بار کرج را دراختیار دارد و دارای جاده ای همانند جاده چالوس در مسافتی کوتاه تر از آن و رودخانه ای در کنار آن به همان شکل است که تفرجگاه بسیاری از مردم کرج در ایام تعطیل به خصوص روز سیزده به در است این جاده و منابع طبیعی پیرامون و گرداگرد آن شرایطی همچون جاده چالوس را پدید آورده است و پتانسیل تبدیل به قطب گردشگری بین اللملی را نیز دارد.

 

جنگل سرسبز هلجرد

در شمال باختری کرج و شمال اتوبان کرج قزوین و در جایی که جزئی از محدوده ی کمالشهر کرج است (کناره ی بهشت سکینه)ودر شمالی ترین قسمت روستای هلجرد، تفریحگاه بکر و دست نخورده ای به نام جنگل هلجرد وجود دارد که نمایی از باغستان و جنگل پوشیده شده از گیاهان و درختان بهم پیوسته را نمایش می دهد ، از گیاهان بسیار جالب و قابل بررسی این جنگل درختها و باغستان های بهم پیوسته ی تمشک است، پس از امتداد در میان کوه ها درختان تمشک و باغات با میوه های خودرو و دیم قابل مشاهده است. همچنین در میان این شکاف طبیعی رودخانه ای نیز جاری است که هر چه از جنوب به طرف شمال پیشروی نمایم بر ژرفای آب افزوده می شود ..

پیشنهاد :با توجه به اینکه برای ورود به بخش شمالی جنگل هلجرد گردشکر با تعدادی از باغات تملک شده برخورد می کند که برای عبور از آن راه مشخصی وجود ندارد ، توصیه می شود برای رسیدن به قسمت میان دو کوه از قسمت و سمت کوهستانی عبور نمایید.

 

کوه نور شهدا

و از جاهایی که به تازگی در حال تبدیل به مرکز گردشگری است کوهی به نام کوه نور است در شمال شهر و بالای پل آزادگان که توسط شهرداری شهر در حال تکمیل شدن است و این امکان را در اختیار خانواده ها و سالمندان قرار می دهد که تا بلندی مشخصی از کوه را با استفاده از پلکانهای سنگی از کوه بالا رفته و در نهایت به مکانی که محل دفن چند شهید جنگ تحمیلی هشت ساله است می رسد .


برچسب ها: گردشگاههای طبیعی کرج، گردشگاههای تاریخی و گردشگاههای طبیعی کرج، گردشگاههای کرج، کرج، استان البرز، البرز، کاروانسرای شاه عباسی کرج، آتشگاه، شهر کرج، رودخانه کرج و سد امیر کبیر، رودخانه کرج، سد امیر کبیر، غار یخ مراد، پارک دکتر چمران، ارتفاعات و پیست بین المللی اسکی دیزین، ارتفاعات دیزین، پیست بین المللی اسکی دیزین، پیست بین المللی دیزین، پیست اسکی دیزین، جاده کوهستانی کرج به چالوس، جاده چالوس، کرج به چالوس، منطقه سرسبز کردان، منطقه کردان، جنگل سرسبز هلجرد، جنگل هلجرد، کوه نور شهدا، گردشگاه‌های طبیعی شهر کرج، گردشگاه‌های طبیعی کرج، گردشگاه‌های کرج، گردشگاه های شهر کرج، غار یخ مراد کرج، سد امیر کبیر کرج، پارک دکتر چمران کرج، پارک چمران، پارک چمران کرج، جاده کرج به چالوس، کردان کرج،  
»
-> باکلیک روی آیکون می توانید در کلوب به اشتراک بگذارید ارسال به 100 درجه کلوب دات کام